189 centiméteres testmagasságával még ma is hatamas termetűnek számítana, de akkor, amikor az emberek átlagtestmagassága a mainál jóval alacsonyabb volt vélhetően óriásként hathatott az őt látókra. Lábnyomára több más, nagyjából 90 ezer éves nyom mellett nemrég akadtak rá a kutatók az észak-afrikai monarchiában. Íme néhány fotó is a szenzációs felfedezésről.
A lelet a legkorábbi ilyen típusú régészeti kincs Észak-Afrikában és a déli Mediterráneumban és egyben az egyik legősibb, az emberiség ma is élő Homo sapiens fajához köthető lábnyom, írja az iflscience.com.
Egy nemzetközi régészcsoport nemrég fedezte fel a lábnyomokat Larache városa közelében, Marokkó északnyugati partján. Míg Észak-Afrikában vannak régebbi megkövesedett emberi maradványok a Jebel Irhoud nevű hegyvidéki területen, a parttól mintegy 250 kilométerre északra fekvő Larache régióban még nem találtak ilyen leletet.
A kutatók összesen 85 lábnyomot számoltak meg egy körülbelül 2800 négyzetméteres tengerparthoz közeli területen. A lenyomatok alakja, mérete és elhelyezkedése alapján a csapat arra a következtetésre jutott, hogy arra egy Sapiens csoport járt majdnem 100 ezer évvel ezelőtt.

Forrás: Creative Commons
Óriás ősember az észak-afrikai sivatagban
A csoport legalább öt főből állt, köztük egy kisgyermek, egy idősebb gyermek, egy serdülő, egy közepes méretű felnőtt és egy rendkívül magas felnőtt. Ez utóbbiról azt írják, hogy egy 189 centiméter magas férfi volt, ami kivételesen magas egy ősemberhez képest.
A legtöbb ehhez hasonló régészeti lelőhely kevesebb mint néhány tucat lábnyomot tartalmaz, ami a 85 larache-i lenyomatot még lenyűgözőbbé teszi. Abba is érdemes lehet belegondolni, hogy milyen egyedülálló körülmények voltak szükségesek ahhoz, hogy ez az emberi lábnyom több tízezer évig megőrződhessen.
A kutatók optikailag stimulált lumineszcenciát használtak, hogy felmérjék a lábnyomok korát. Ez az egyik legmodernebb elérhető technológia, amely megmutatja, hogy milyen régen volt kitéve egy homokszem a napfénynek, és ezzel megállapítható, hogy az adott üledékréteg mennyi ideig volt eltemetve.

Forrás: Creative Commons
Az eredmény megdöbbentő: 90.300 év, plusz-mínusz 7.600. A lábnyomok így a harmadik legősibb és bevizsgált Sapiens-nyomnak minősülnek. A legősibb egyébként Dél-Afrikában van és 153 ezer éves, míg a második helyen jelenleg egy Arab-félszigeti lábnyom van, ami 120 ezer évvel ezelőtt került a talajba.
Érdekesség, hogy a legősibb amerikai lábnyom mindössze 23 ezer éves és Új-Mexikó államban találták.
Ez is érdekelhet:
- A nagy kihalás, amit az ősemberek okoztak: tényleg fajunk a legkártékonyabb a Földön – Olvass tovább ITT
- Ismeretlen, majomszerű, fejlett emberfajt fedeztek fel – KÉPEK, VIDEÓK, részletek ITT
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni